Biffy shadow
Biffy Facts
poniedziałek, 26 lipca 2010 11:37

Biffy Clyro- Pierwsze pytanie, które zadają sobie wszyscy fani zespołu: Co właściwie znaczy Biffy Clyro?! Odpowiedź nie jest wcale taka prosta, ponieważ zespół kilkakrotnie zmieniał historię powstania tej nazwy. Wersje są trzy. Pierwsza z nich mówi o tym, że Biffy Clyro to imię i nazwisko szkockiego piłkarza, który grał w Ayrshire United. Zespół potwierdził tę wersję podczas wywiadu udzielonego jednej ze stacji sportowych.

Druga wersja ma związek z Cliffem Richardem. W wywiadzie dla magazynu Spin Simon Neil mówił:

- Jest taki znany brytyjski muzyk Cliff Richard. Kiedy mieliśmy z Benem po 13 lat i bardzo nudziliśmy się, zaczęliśmy wymyślać nazwy różnych produktów, które mógłby reklamować Cliff Richard. Wymyśliliśmy Wieszaki Cliffa Richarda, laleczki Jezus Cliffa Richarda, bo przecież wszyscy wiedzą, że jest głęboko wierzącym chrześcijaninem. Mamy w Wielkiej Brytanii tanie długopisy nazywane Biro, więc pomyśleliśmy również o długopisach Biro Cliffa Richarda i nazwaliśmy je Cliffy Biro, z czego jakimś sposobem zrobiło się Biffy Clyro. O dziwo, wcale nie byliśmy wtedy naćpani. W naszym miasteczku naprawdę niewiele się dzieje, a pogoda jest zwykle fatalna

Okej, wydaje się wiarygodnie.Ale jest jeszcze trzecia wersja, która głosi, że Biffy Clyro to skrót od:

"Big Imagination For Feeling Young 'Cos Life Yearns Real Optimism".

Wybierajcie sami!


- Zespół gra w niezmienionym składzie od lat, ale na początku w kapeli gościł tylko jeden z bliźniaków Johnston. Początkowo Simon i Ben grali z nieznanym trzecim członkiem, którego pseudonim to Tatts. Wspólnie stworzyli  sekcję rytmiczną, która dala narodziny zespołowi nazywającemu się Screwfish. "Tatts" został wkrótce zastąpiony przez Jamesa Johnstona i ta trójka spędziła następne dwa lata na próbach. Simon, Ben i James zaczęli od aranżacji starych przebojów.


- Panowie nie tylko grali, ale także studiowali – w 1997 przenieśli się do Glasgow. Na tamtejszym uniwersytecie nauki podjął Simon, bliźniacy Johnston uczęszczali do Stow College.  Neil zapisał się na kurs elektroniki w muzyce, natomiast bracia zajęli się inżynierią audio. Studia rozpoczęli tylko dlatego, że nie mogli znaleźć odpowiedniej pracy aby zarówno się utrzymać, jak i dostatecznie rozwinąć działalność zespołu.


- Na pewno wiecie, że członkowie Biffy Clyro, gdy byli młodzi, słuchali Nirvany. Koło się zatoczyło. Okazało się, że córka Kurta Cobaina jest wielką fanką trójki Szkotów i kilkakrotnie twierdziła, że Biffy Clyro to jej ulubiony zespół


- Na pierwszy koncert zespołu przyszło zaledwie 20 osób. Dla odmiany, na jeden z ostatnich występów (Stadion Wembley) - 65 000!


- Simon Neil ma około 30 tatuaży. Na jego ciele znajdują się nie między innymi szkice Leonarda da Vinci. Więcej o tatuażach Simona znajdziecie w zakładce Media w artykule Rockowa Sztuka.


-Machines to piosenka, która powstała podczas ostatniego dnia pracy zespołu w studio. Jak dobrze wiecie, utwór znalazł się na krążku Puzzle. Członkowie Biffy Clyro stwierdzili, że chcą by ich płyta miała akustyczne zamknięcie.


- Many of Horror to piosenka poświęcona przede wszystkim żonie Simona, ale także jego rodzinie. Z Francescą, którą poślubił w 2008, zaczął się spotykać mając 16 lat. Jeden z tatuaży Simona przedstawia jej odciśnięte usta


- Simon ma także ukryty talent – potrafi podbić piłkę nożną do 1500 razy z rzędu. Jeśli interesujecie się sportem, powinniście wiedzieć, że kibicuje Glasgow Rangers. James natomiast jest fanem jazdy na rowerze - możecie wybrać się z nim na przejażdżkę w okolicach gór Ayrshire, Twierdzi też, że piosenka Shady Lane zespołu Pavement sprawia, że płacze. Ben ma obsesję na punkcie sztuk walki, chociaż ostatnio można go często spotkać  grającego w golfa albo … wędkującego.


- Skąd się wzięła nazwa piosenki „Cloud of Stink”? Wszystko za sprawą śmiesznej historii, którą Simon przeczytał w gazecie. A chodziło o opisaną dosłownie „chmurę smrodu”, która nadchodziła z okolic Francji i miała nawiedzić południową Anglię.

 


- Utwór "The Captain" tak spodobał się Australijczykom, że stał się motywem muzycznym sezonu piłkarskiego the Australian Football League 2010


 

Copyright© Biffy Clyro Team Poland
Biffy shadow