Biffy shadow
O zespole
wtorek, 13 lipca 2010 13:50

Szczegółową biografię Biffy Clyro znajdziecie na stronie zespołu My przedstawiamy Wam kilka najważniejszych faktów o zespole. Jeżeli interesują Was ciekawostki związane z kapelą, odwiedźcie dział Biffy Facts.

Biffy

- Przede wszystkim pochodzenie – zespół tworzy trójka Szkotów pochodzących z Ayrshire

- Kapela została utworzona w 1995 roku, kiedy chłopaki mieli zaledwie po 15 lat

- Skład: Simon Neil, który gra na gitarze oraz bliźniacy James  i Ben Johnston. Pierwszy z nich okupuje bas, drugi natomiast sięga po pałeczki i uderza w bębny

- muzycy zgodnie twierdzą, że w ich kapeli nie ma front mana, dzielnie śpiewają we trójkę, chociaż w zwrotkach słyszymy głównie Simona Neila.

- Jak dotąd zespół wydał pięć albumów, pierwsze trzy z nich powstały przy współpracy z wytwórnią Beggars Banquet, kolejne dwa już wraz z 14th floor

- Album Infinity Land jest dedykowany matce Simona, Eleanor, która zmarła zaraz po jego skończeniu. Kolejna płyta opisuje cierpienia związane z jej stratą. Utwór „Folding Stars”, który znalazł się na krążku „Puzzle” opowiada o matce Simona i jest dedykowany specjalnie dla niej.

-  Pierwszy album Biffy Clyro, który zdobył status złotej płyty to „Puzzle” z 2007. Osiągnął on przełomowe 100 000 sprzedanych egzemplarzy w samej Wielkiej Brytanii.

- Wielu starych fanów zespołu słysząc nagrania z  „Puzzle” krytykowało zespół nie tylko za zmianę wytwórni, ale przede wszystkim za zmianę stylu grania - kilkuminutowe  muzyczne sekwencje zastąpiono bardziej melodyjnymi, krótszymi utworami.

- Prawdziwy boom na Biffy Clyro rozpoczął się na przełomie 2008 i 2009 roku wraz z wydaniem singli „Mountains” i „That Golden Rule”, które poprowadziły muzyków do pierwszej dziesiątki na brytyjskich listach przebojów. Oba utwory znalazły się na najnowszej płycie kapeli – Only Revolutions. Mountains początkowo miało nie należeć do żadnego krążka zespołu

- Kapela koncertowała  między innymi z takimi sławami jak The Who, Muse i The Rolling Stones

- Najnowszy album, Only Revolutions, osiągnął ósme miejsce na listach w Wielkiej Brytanii i w przeciągu kilkunastu dni od premiery w 2009 roku pokrył się złotem. W 2010 Biffy Clyro mogli się już poszczycić platynową płytą

- Biffy Clyro  to mieszanka różnorodnych i przeplatających się ze sobą riffów, grania w różnej tonacji (często jest to obniżone C), różnego bicia oraz sekwencji chwytów i melodii wielokrotnie zmieniających się podczas jednej piosenki, ale przede wszystkim – z energetycznych występów na żywo. Jeden z nich mieliśmy okazję zobaczyć podczas jubileuszowej edycji Jarocina (byliśmy, byliśmy!)

 

Copyright© Biffy Clyro Team Poland
Biffy shadow